Zaptivači
U građevinarstvu jedno od
najvažnijiih stvari je zaustaviti vodu, vazduh, gas, hemikalije i ostale fluide
kako ne bi penetrirali kroz površinu ili delove stolarije, betona, maltera,
cementa, krova, fasada i slično. Za tu namenu se koriste zaptivači,
a posebno su popularni tečni zaptivači, koji su najefikasniji i imaju najjednostavniju
primenu.
U zavisnosti od hemijskog
sastava postoji nekoliko vrsta zaptivača.
Vrste zaptivača
Silikonski zaptivači
Silikonski zaptivači su najpoznatiji proizvodi u svetu zaptivača. Imaju veliku primenu u svim oblastima od građevinske industrije pa do automobilske. Posebno je interesantna njihova primena u stolariji kod izrade termo-izolacionih stakla.Termo-izolaciono staklo je sastavljeno od dva ili više staklenih panela različitih debljina, koji su međusobno razdvojeni pomoću spejsera i sistema zaptivača. Prostor između staklenih panela može popunjen vazduhom ili argonom, koji smanjuje prolaz toploti.
Silikonski zaptivači imaju dugi vek trajanja, otporni su na temepraturne razlike i UV zračenje, veoma su fleksibilni i laki za apliciranje.
Mane mogu da budu njihov jaki miris i vreme koje je potrebno kako bi očvrsnuli, nto što ne mogu da se farbaju, kao i ne baš niska cena.
Akrilni zaptivači
Akrilni zaptivači imaju hemijski sastav koji je na bazi rastvarača. Oni mogu da se farbaju, ali se teže rukuje baš zbog tog njihovog hemijskog sastava. Koriste se u građevinarstvu najviše za zaptivanje fuga na parketu i štokova kod vrata, za zaptivanje i zatvaranje fuga i pukotina u zidu, gips kartonu i drvetu, kod spojeva fasade i ispunajvanje fuga na fasadama, zatvaranje fuga kod keramičkih pločica itd.
Lateks zaptivači
Lateks zaptivači po hemijskom sastavu su na bazi
vode. Imaju prednost što se lako čiste, jednostavni su za apliciranje, mogu da
se farbaju, relativno su jeftini. Najviše se koriste za unutrašnju primenu u eneterijerima.
Butilni zaptivači
Butilni zaptivači (butilne trake) su
na bazi rastvarača i sintetičke gume. Poseduju velika
Poliuretanski zaptivači
Ovi zaptivači su vrlo otporni na habanje i na visoka dinamička optrećenja, veoma su kruti sa odličnim prianjujućim svojstvima na razne podloge.
Mogu se farbati i vrlo su skupi. Imaju neke specifične primene kao što je upotreba u vetro turbinama, ali nalaze primenu i u industriji obuće, kućnim
aparatima, igračakama i uređajima široke potrošnje.
Polisulfidni zaptivači
Polisulfidni zaptivači su otporni na vodu i hemikalije, ali ne tolerušu ciklično kretanje. Koriste se kod izrade bazena, rezervoara i slično. Veoma su skupi, što predstavlja prepreku u njihovoj primeni (jedna od njihovih primena je na primer u avionima).
Ovo su samo mali deo
zaptivača koji imaju najveću upotebu. Koji ćemo upoterbiti zavisi od osobina
koje su nam potrebne u datom trenutku i projektu:
Za hidorizolaciju su dobre i lPVC folije. Ne mora svuda da se stavljaju zaptivači, posebno ako se pregrađuje terasa ili za zimeske bašte. Samo mora da se pazi da bude od akrilnog platna.
ОдговориИзбриши